Sıkça Sorulan Sorular

Merak Ettikleriniz

İmplant ile meme rekonstrüksiyonu silikon implantlar kullanılarak memenin yeniden oluşturulma işlemidir. Mastektomi (memenin alınma işlemi) ile eş zamanlı terimi genel cerrah mastektomiyi yaptıktan sonra aynı ameliyatta kalıcı implant kullanılarak memenin yeniden oluşturulma işlemini karşılamaktadır. Yani memenin alınması ve memenin yeniden yapılması tek bir seansta bitmektedir. Günümüzde kalıcı implant olarak yuvarlak veya anatomik silikon jel implant kullanılmaktadır.

Mastektomi ile aynı senasta veya mastektomiden daha sonraki bir zamanda memeye doku genişletici (ekspander) konulması işlemidir. Ekspander belli aralıklarla şişirilip meme istenilen boyuta gelir. Daha sonra ekspander çıkarılarak yerine kalıcı implant konur.

İmplant eğer pektoral major kasının altına yerleştiriliyorsa kas altı, önüne yerleştiriliyorsa kas-önü meme rekonstrüksiyonu olarak tanımlanmaktadır. Kas-altı veya kas-üstü uygulama memenin sarkıklığına, meme cildinin kalitesine, meme cildi altı dokuların kalınlığı ve hastanın radyoterapi alıp almayacağına göre değişmektedir. Yani seçilecek plan hastaya göre değişmektedir.

Meş implant ile meme onarımında sıklıkla kullanılan ürünlerdir. Biyolojik veya sentetik meşler bulunmaktadır. Biyolojik olanlar; insan derisi, domuz derisi veya sığır kalp zarı (perikard) kökenli olabilir. Bu ürünler belirli işlemlerden geçirilerek hücrelerinden arındırılır ve geriye desdek doku kalır. Bu yapılar meme içerisinde dokuya entegre olur. sentetik yapılar ise bir kısmı tamamen belli zaman sonra tamamen vücut tarafından absorbe edilirken bir kısmı da absorbe olmadan kalır.

Hastanın kendi öz dokuları kullanılarak mastektomi ile eş zamanlı veya mastektomiden daha sonraki zamanda (geciktirilmiş) meme onarımı yapılabilir.

Karın, sırt, popo (gluteal bölge) ve uyluk bölgelerindeki dokular kullanılarak meme yeniden yapılabilir. En sık karın ve sırt bölgesindeki dokular kullanılmaktadır.

Klinik tecrübelerimiz ve yapılan çalışmalar göstermiştir ki memenin yeniden yapılması hastanın psikolojisi üzerine olumlu katkıları vardır.

Hastanın meme yapısı, cilt kalınlığı, cilt altı yağlı doku miktarı, hastanın ek hastalıkları gibi faktörler göz önüne alınarak meme büyütülebilir veya küçültülebilir.

Merhaba!
1
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?